Up Your Life Wellness Mentor

Czego możemy się nauczyć od słynnych stulatków? Część 2.

Dotarłszy na szczyt wzniesienia, Sardyńczyk Tonino Tola nie mógł się napatrzeć na rozciągający się poniżej szmaragdowy płaskowyż. Oglądał ten sam widok od dobrych siedemdziesięciu lat, a mimo to codziennie znajdował czas, by na namowo go podziwiać.

Dan Buettner

Zapraszam na garść inspiracji w ramach cyklu #UpMyLifeBook – czyli książki, które inspirują i pobudzają do działania. Dzisiaj czekają na Ciebie kolejne lekcje od witalnych gwizd długowieczności – bohaterów książki Dana Buettnera Niebieskie Strefry. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej.

Up Your Life Wellness Mentor

Cykl #UpMyLifeBook czyli książki, które mnie zainspirowały i pobudziły do działania.

W części 1.  przedstawiłam 4 lekcje sprzyjające zdrowiu i długowieczności. Możesz się z nich dowiedzieć co zrobić, aby wprowadzić do codziennej rutyny więcej naturalnego ruchu. Możesz również poznać  podstawę menu słynnych stulatków oraz rytuały towarzyszące im przy stole. Dzisiaj chcę Ci przedstawić kolejne lekcje, odnoszące się do życia w zgodzie ze swoimi wartościami, poszukiwania celu oraz pielęgnowania relacji ze sobą i innymi.

Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 5. Znajdź swój cel

Mieszkańcy Okinawy nazywają to ikigai, Kostarykanie z półwyspu  Nicoya – plan de vida. Jednym i drugim chodzi o powód, dla którego warto się budzić każdego dnia. Jest to jedna z ich tarcz ochronnych przed stresem oraz utratą sprawności umysłu. Poczucie celu może wynikać z najprostszych rzeczy, może to być rodzina, praca lub hobby. Chodzi o znalezienie zajęcia, które będzie Cię pasjonować do tego stopnia, że możesz się w nie angażować bez reszty, stracisz poczucie czasu, będziesz odczuwać radość i spełnienie. W tej roli świetnie sprawdza się również poszukiwanie i odkrywanie nowych pasji, dzięki którym możesz wykorzystać swoje zdolności bez względu na wiek. Uczenie się czegoś nowego np. gotowania, języka, pielęgnacji ogrodu, tai-chi, czy gry na instrumencie, jest nie tylko świetnym motywatorem do działania, ale również kluczem do rozwoju, witalności i dobrego samopoczucia w każdym wieku.pół

Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 6. Nie śpiesz się świat poczeka

Mieszkańcy Niebieskich Stref podobnie jak my są narażeni na stres. Zwolnienie tempa, jest jedną z metod na to, aby nie przerodził się w przewlekły stres, który prowadzi do chronicznego stanu zapalnego, co z kolei powoduje rozwój chorób. Jakie są ich sposoby? Codziennie robią sobie zdrową przerwę. Ikarianie ucinają sobie drzemkę, Sardyńczycy piją wino z przyjaciółmi i kontemplują piękno natury. Okinawczycy wspominają przodków. Takie proste sposoby pomagają im zwolnić, wyciszyć się i odciąć od codziennych problemów.

Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 7. Bądź członkiem wspólnoty

Prawie wszyscy stulatkowie należą do wspólnot religijnych. Co ważne rodzaj wyznania nie ma tu żadnego znaczenia. Z badań wynika, że regularny udział w nabożeństwach oraz poczucie przynależności i wspólnoty ma wpływ na większe zadowolenie z życia. Niewątpliwe warto otaczać się ludźmi, którzy wyznają podobne wartości i realizują razem z nami wspólne cele. Warto poszukać takiej grupy i nie musi to być grupa wyznaniowa.

Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 8. Otaczaj się ludźmi myślącymi podobnie
jak ty

Więzi społeczne są nieodłącznym elementem kultury Niebieskich Stref. Okinawczycy tworzą maoi – grupy przyjaciół, którzy trzymają się blisko przez całe życie, tworząc sieć wzajemnej pomocy. Liczne badania pokazują, że ludzie tworzący silne więzi społeczne, żyją dłużej i lepiej. Co więcej Takie relacje mogą kompensować nawet brak życiowego partnera. Battner i inni naukowcy podkreślają również ogromną rolę otaczających nas ludzi w kształtowaniu dobrych nawyków. Dużo łatwiej wyrobić i pielęgnować zdrowe nawyki, gdy najbliżsi również ich przestrzegają i wspierają nas.
RODZINA PRZY STOLE

Lekcja 9. Niech najbliżsi będą dla Ciebie priorytetem

Mieszkańcy Niebieskich Stref stawiają rodzinę na pierwszym miejscu. Poświęcają czas na pielęgnowanie więzi m. in. poprzez wspólne spędzanie czasu. Jeśli masz taką możliwość warto zadbać o rodzinne relacje. Aby to ułatwić możesz stworzyć przestrzeń, która sprzyja codziennym spotkaniom. Wspólne jedzenie przy stole, bez telewizji czy radia w tle, które zaśmiecają przestrzeń dźwiękową, zachęca do rozmowy. Świetnym sposobem jest również wprowadzanie rodzinnych rytuałów, jak wspólny spacer po niedzielnym obiedzie oraz kultywowanie rodzinnych tradycji – jeśli ich nie lubisz możesz stworzyć nowe.

Podsumowanie

Power 9 to kwintesencja nauk płynących od witalnych stulatków i zaledwie wycinek książki. Aby dowiedzieć się, jak żyją 100-latkowie, z którymi rozmawiał Dun Buettner trzeba przeczytać tę książkę w stary, wypróbowany sposób od początku do końca. Szczerze polecam. Dzięki temu dowiecie się, jakimi drogami podążają gwiazdy długowieczności.

W książce znajdziecie również wskazówki jak stworzyć własną Niebieską Strefę. Ja również mam dla Was zadania, które mogą Wam w tym pomóc.

Well Tips

Zachęcam, aby wyrócić do Well Tips z części 1. oraz zastanowić się, jak możesz rozbudować Twoją Niebieską Strefę w oparciu o kolejne lekcje.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile lat życia Cię czeka oraz ile z nich to będą zdrowe lata, a także o ile lat możesz przedłużyć życie, jeżeli zoptymalizujesz jego styl wejdź na stronę projektu Blue Zones i rozwiąż Test Witalności  – True Vitality Test by Blue Zones.