Up Your Life Wellness Mentor

Czego możemy się nauczyć od słynnych stulatków? Część 1.

Ta książka jest o słuchaniu ludzi… najzdrowszych i najdłużej żyjących mieszkańców Niebieskich Stref. Właśnie od nich możemy się nauczyć jak żyć dłużej i pełniej. Jeśli przyjmiemy, że mądrość jest sumą wiedzy i doświadczenia, okaże się, że Ci ludzie są jej prawdziwą skarbnicą.

Dan Buettner

Ten cytat pochodzi z książki Niebieskie Strefry. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. Właśnie tą pozycją chcę rozpocząć cykl #UpMyLifeBook czyli książki, które pobudziły mnie do działania. Będę w nim przedstawiać te pozycje z moje półki, które spowodowały u mnie wielokrotnie moment AHA! Co to oznacza? Zainspirowały mnie, pomogły mi spojrzeć z innej perspektywy i połączyć kolejne elemnty układanki. Przez co wracam do nich, ponieważ uważam, że dużo można się z nich nauczyć. Chcę się nimi z Tobą podzielić z nadzieją, że mogą stać się inspiracją również dla Ciebie i być może i Ty dzięki nim Up Your Life.

Up Your Life Wellness Mentor

Cykl #UpMyLifeBook czyli książki, które mnie zainspirowały i pobudziły do działania.

Dlaczego zaczynam właśnie od tej pozycji? Ponieważ to książka opisująca pracę naukowców, którzy wyszli do ludzi i oprócz przeprowadzania badań rozmawiali z nimi, dzięki czemu możemy ich poznać. Witalnych stulatków, którzy emanują spokojem, od których bije pozytywna energia, którzy nie martwią się na zapas i nie zadręczają przeszłością. Z ich historii możemy się dowiedzieć, jak tchnąć w życie więcej życia. Jak czerpać radość z rutyny dnia codziennego i osiągnąć dzięki temu wyjątkową jakość życia. Tak, właśnie tego, możemy się nauczyć od słynnych stulatków. Przy okazji kolejny raz przekonać się, o tym, że aby zdrowo żyć, czasami wystarczy się zatrzymać i wrócić do korzeni.

Czym są tytułowe Niebieskie Strefy?

Niebieskie Strefy [Blue Zones] to 5 światowych ośrodków długowieczności. Każdy z nich jest wyjątkowy:

  • Ogliastra – włoska prowincja na Sardynii, w której mieszka największa na świecie liczba mężczyzn stulatków,
  • japońska Okinawa, słynąca z najdłużej na świecie żyjących kobiet,
  • grecka wyspa Ikaria – jedno z miejsc wyróżniających się najniższą umieralnością osób w średnim wieku oraz najniższym wskaźnikiem starczego otępienia umysłowego,
  • półwysep Nicoya w Kostaryce, który może się pochwalić najniższą na świecie umieralnością osób w średnim wieku oraz drugą co do wielkości społecznością mężczyzn stulatków,
  • Loma Linda w Stanie Kalifornia – zamieszkiwana przez Adwentystów Dnia Siódmego, którzy żyją nawet o dziesięć zdrowych lat dłużej niż przeciętny Amerykanin.
Up Your Life Wellness Mentor

Jaki wspólny mianownik łączy mieszkańców tych rejonów?

Dan Buettner wraz z zespołem demografów, antropologów i naukowców przeanalizowali styl życia oraz środowisko w enklawach długowieczności. Okazało się, że chociaż mieszkańcy tych rejonów żyją w odmiennych warunkach i kulturach oraz podążają innymi drogami do szczęśliwego, zdrowego i długiego życia dużo ich łączy. Mają podobne zwyczaje i nawyki. To właśnie wspólne elementy stylów życia najstarszych ludzi na ziemi stanowią kwintesencję badań zespołu Buettnera. Stworzyli z nich zestaw najlepszych praktyk – 9 lekcji długowieczności, które nazwali Power 9.

9 lekcji długowieczności

Power 9 to międzykulturowa esencja wiedzy i doświadczeń mieszkańców Niebieskich Stref, dostosowana do zachodniego stylu życia. Co więcej sprawdzona nie tylko przez badaczy związanych z projektem Blue Zones, ale również przez innych naukowców z różnych dziedzin z całego świata.

Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 1. Zadbaj o naturalny ruch

Długowieczni ludzie nie chodzą na siłownię czy fitness i nie biegają w maratonach. Żyją za to w środowisku, które zmusza ich do ruchu. Jak możesz to wykorzystać? Zamiast ułatwiać sobie życie, lepiej trochę je utrudnić i znaleźć sposoby, dzięki którym wpleciesz więcej wysiłku fizycznego w swoją codzienność. To mogą być drobnostki: chodź po schodach zamiast jeździć windą, jedź do sklepu na rowerze, gdy rozmawiasz przez telefon chodź po pokoju, podczas przerwy w pracy wstań z za biurka i porozciągaj się, umów się na spotkanie biznesowe w parku zamiast w kawiarni. Pamiętaj, że sprzątanie czy koszenie ogrodu, to również świetne formy aktywności fizycznej.

Aby wprowadzić do codziennej rutyny więcej ruchu warto sporządzić również listę form aktywności, które lubisz wykonywać lub podobały ci się w przeszłości. Może to będzie pływanie, gra w tenisa lub pielęgnowanie ogrodu. Ważne, aby znaleźć formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność i konsekwentnie ruszać się tak jak lubisz, najlepiej w plenerze.

Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 2. Stwórz własną mantrę i nie przejadaj się

Hara Hachi Bu – to konfucjańska formułka wypowiadana przez okinawskich stulatków przed jedzeniem, przypominająca o tym, aby przestali jeść, gdy ich żołądki będą pełne w 80%. Kończą posiłek z lekkim uczuciem niedosytu, czyli zaspokojeniem głodu, ale bez uczucia przejedzenia się. Stosując tę regułę możesz ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii o 20% każdego dnia, nie licząc ich. Nauka tej zasady jest bardzo przyjemna, jej podstawą jest delektowanie się każdym posiłkiem. Aby zacząć wystarczy usiąść, skupić się na jedzeniu i jeść wolniej. W kontekście nieprzejadania się, ważne jest również to, że mieszkańcy Niebieskich Stref jedzą największy posiłek w pierwszej połowie dnia. Spożywają duże śniadanie lub duży lunch z kolei najmniejszy po południu lub wczesnym wieczorem i później już nic nie jedzą. Obecnie możesz znaleźć wiele informacji ze świata nauki na ten temat pod hasłem eTRF czyli early Time Restricted Feeding.
Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 3. Jedz bardziej roślinnie i unikaj przetworzonego jedzenia

Styl odżywiania Niebieskich Stref w praktyce polega na jedzeniu przeważnie żywności pełnowartościowej i nieprzetworzonej [whole food]. Potrawy zdrowych stulatków są proste, podobnie jak ich przygotowanie. Nie kryją się w nich żadne tajemnicze składniki. Jedzą co najmniej dwa rodzaje warzyw w każdym posiłku oraz spożywają dużo lokalnych, sezonowych owoców. Ich podstawowym źródłem białka są rośliny strączkowe (fasola, bób, soja, soczewica, ciecierzyca) oraz orzechy (60 g dziennie). Mięso jedzą sporadycznie do 5 razy w miesiącu, a porcja nie przekracza wielkością talii kart, czyli około 120 g. Kluczowym składnikiem są również produkty pełnoziarniste.  

Up Your Life Wellness Mentor

Lekcja 4. Pij wino z przyjaciółmi

Sardyńczycy codziennie piją szklaneczkę czerwonego wina do posiłku lub podczas spotkania z przyjaciółmi. Z kolei na Okinawie stulatkowie codziennie wypijają czarkę lub dwie sake ze znajomymi. Sztuka polega na tym, aby wypijać lamkę wysokiej jakości wina do posiłku, najlepiej w dobrym towarzystwie. Dzięki czemu potęgujesz korzyści.
Co oznacza dobre wino? Sardyńczycy delektują się Cannonau, które ma dwa do trzech razy więcej polifenoli, niż tradycyjne wina. Inne szczepy bogate w antyoksydanty to Pinot Noir oraz Cabernet Sauvignon. Trzeba jednak pamiętać, że aby skorzystać w pełni z polifenoli młodości zawartych w czerwonym winie, kieliszek lub dwa w zupełności wystarczą. Gdy przesadzisz zaprzepaścisz korzyści zdrowotne.

Ta lekcja nie oznacza, że chociaż nigdy nie miałeś(a) takiego zwyczaju od dzisiaj lampka wina do kolacji powinna być Twoim nowym rytuałem. Wino możesz potraktować jako symbol rozkoszowania się małymi przyjemnościami życia. Pozwól sobie jak najczęściej na prywatną happy hour. Może to być czas na herbatę lub kubek gorącej czekolady i spędzenie czasu ze sobą, przyjaciółmi lub ukochaną osobą.

Kolejnymi lekcjami podzielę się w krótce. Tym czasem proponuję ćwiczenie i eksperyment.

Well Tips

Usiądź spokojnie i zastanów się jak możesz wykorzystać tę wiedzę. Odpowiedz sobie na kilka pytań, a odpowiedzi najlepiej zapisz w notatniku.

Co możesz zrobić, aby wpleść więcej ruchu do Twojego codziennego rytmu?

Jakie formy aktywności fizycznej lubisz najbardziej? Co możesz zrobić, aby częściej je podejmować?

Jaki masz pomysł na własną mantrę, dzięki której łatwiej Ci będzie wprowadzić zdrowe zmiany w stylu odżywiania?

Jak możesz wzbogacić swoją kuchnię, aby była bardziej w stylu Blue Zones?

Co możesz zrobić, aby znaleźć więcej czasu na przyjemności każdego dnia?

Może masz własne pomysł jak budować Twoją Niebieską Strefę?

Jak wprowadzisz Twoje pomysły w życie?