Up Your Life Wellness Mentor

What the health is wellness? Dlaczego powinno mnie to obchodzić?

Najbardziej boli to, że kiedy już dorośniemy i w końcu nauczymy się lubić siebie, kochać i bawić, nadchodzi zmierzch. Zostało tak niewiele czasu.

prof. Robert Maurice Sapolsky

A gdyby tak ten czas wykorzystywać w pełni, niezależnie od tego, ile masz lat? Zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby czerpać radość z codziennej rutyny? Stworzyć własne rytuały, dzięki którym poczujesz się młodziej, lepiej wykorzystasz swoje możliwości umysłowe i utrzymasz ciało w dobrej kondycji?

Zapraszam Cię w fascynującą podróż do świata kuchni pełnego smaku i aromatu, aktywności, która będzie Ci służyć, regenerującego snu, sposobów dających wytchnienie od codziennego stresu oraz budowania dobrych relacji ze sobą i wspierających więzi z bliskimi. W jej trakcie będziesz nieustannie się rozwijać. Eksplorować wiedzę dotyczącą Twoich potrzeb i zdrowia. Szukać najlepszych dla siebie rozwiązań. Wszystko po to, aby osiągnąć wellness – optymalny stan zdrowia, dzięki któremu Twoje życie zyska lepszą jakość.

Wellness – optymalny stan zdrowia, dzięki któremu Twoje życie zyska lepszą jakość.

Up Your Life Wellness Mentor
W każdym z nas drzemie potencjał, dzięki któremu może codziennie wzmacniać zdrowie i poprawiać samopoczucie, w perspektywie długofalowej wydłużyć swoje życie w zdrowiu. Chociaż, może wydawać się to skomplikowane, jest to powrót do korzeni, do metod wywodzących się ze starożytnych tradycji oraz prostych zasad, według których żyli nasi przodkowie. Wielokrotnie przebadanych przez naukowców
z różnych dziedzin, uzupełnionych o najnowsze odkrycia nauki i dostosowanych do zachodniego stylu życia. Obecnie mocno ugruntowanych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu m.in. medycynie stylu życia.
Up Your Life Wellness Mentor

Droga do wellness

Wellness odnosi się do wszystkich aspektów naszego życia i ról jakie w nim odgrywamy. Do wykorzystywania w pełni swoich zasobów, tak aby każdy z tych elementów przynosił nam satysfakcję przy jednoczesnym zachowaniu równowagi między nimi. Brzmi jak ideał, niczym złota proporcja odzwierciedlona w harmonii Człowieka Witruwiańskiego Leonarda Da Vinci. Tu jednak nie chodzi o doskonałość, lecz o poszerzanie wiedzy, zwiększanie samoświadomości oraz odkrywanie co nam służy. W oparciu o tę wiedzę budowanie dobrych nawyków, dzięki którym będziesz się rozwijać i utrzymasz balans. Są to etapy drogi do wellness. Możesz je wykorzystać, aby zadbać o wszystkie sfery Twojego życia troszcząc się o zdrowie, a tak naprawdę o siebie – jak o najlepszego przyjaciela.

Podczas drogi do wellness nauczysz się jak zadbać o wszystkie sfery Twojego życia troszcząc się o zdrowie, a tak naprawdę o siebie - jak o najlepszego przyjaciela.

Poszerzaj wiedzę o swoim zdrowiu

Aby zaopiekować się swoim zdrowiem warto poznać jego filary. Dowiedzieć się co je osłabia, a co buduje. Zrozumieć w jaki sposób wzajemnie oddziałują na siebie oraz uzupełniają się. Wiedza na temat działania Twojego organizmu oraz wpływu jakie mają na jego funkcjonowanie dobre nawyki – aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, regenerujący sen, radzenie sobie ze stresem oraz dobre relacje ze sobą i innymi – pozwoli Ci uświadomić sobie jak ogromne masz możliwości. To kapitał, z którego będziesz czerpać przez całe życie. Dzięki niemu będziesz w stanie realizować najważniejszy projekt Twojego życia – Ty jest tym projektem.

Wiedza o Twoim zdrowiu to kapitał, z którego będziesz czerpać przez całe życie. Dzięki niemu będziesz w stanie realizować najważniejszy projekt Twojego życia – Ty jest tym projektem.

Zwiększaj świadomość ciała i emocji

W poszukiwaniu najlepszych sposobów ważne jest także poznanie siebie. W procesie samopoznania świetnie sprawdza się mindfulness – praktyka uważności. Dzięki niej możesz zwiększyć świadomość ciała i emocji. Zacząć zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez Twój organizm. On w ten sposób wyraża Twoje potrzeby.  Nauczyć się słuchać ich z uwagą, rozpoznawać je i akceptować. Pozwoli Ci to, dowiedzieć się co w danym momencie jest Ci najbardziej potrzebne, a także jakie działania sprzyjają Twojemu zdrowiu i witalności, a jakie wpływają na nie niekorzystnie.

W procesie samopoznania pomaga mindfulness – praktyka uważności. Dzięki niej możesz zwiększyć świadomość ciała i emocji.

Odkrywaj i twórz na własnych zasadach

Połączenie wiedzy i samopoznania pomże Ci w świadomym eksperymentowaniu i odkrywaniu praktyk, które Ci służą, w które warto się angażować. Da Ci wolność wyboru. Pozwoli Ci wprowadzić pozytywne zmiany dopasowane do Ciebie i Twoich potrzeb. Jest to twoja baza. W oparciu o nią możesz codziennie, regularnie i konsekwentnie budować nowe nawyki i tworzyć Twoje rytuały. Iść przez życie ze swoją własną instrukcją obsługi i narzędziami stworzonymi przez Ciebie i dla Ciebie. Dzięki nim łatwiej Ci będzie przywracać równowagę fizyczną i psychiczną, kiedy zostanie zachwiana oraz zachować harmonię w życiu prywatnym i zawodowym.

Świadomie eksperymentuj i odkrywaj praktyki, które Ci służą, w które warto się angażować.

Up Your Life Wellness Mentor

Rozwijaj się bez względu na wiek

Zdrowy styl życia prowadzący do osiągania wellness to proces, który trwa przez całe życie. Dla każdego wygląda on inaczej, składał się z innych elementów i ewoluuje razem z nami.

Dla niektórych jest drogą do ciągłego doskonalenia się, rozwijania swoich pasji, uczenia się nowych hobby, dla innych celebracją teraźniejszości poprzez delektowanie się małymi przyjemnościami dnia codziennego. Są też osoby, które nigdy do końca nie będą się rozkoszować zdrową kuchnią, wyciszającymi rytuałami przed snem czy spacerami na łonie natury. Jednak myśl, że dzięki temu każdego dnia mają lepszy humor oraz więcej energii i zachowają w dobrej formie ciało i umysł do późnych lat skłania ich do tego, aby podążać zdrową drogą.

Angażowanie się w zdrowe nawyki jest kluczem do rozwoju, witalności i dobrego samopoczucia w każdym wieku.

Bez względu na to, co nami kieruje, angażowanie się w zdrowe nawyki jest kluczem do rozwoju, witalności i dobrego samopoczucia w każdym wieku. Więc chyba warto, niezależnie od tego na jakim jesteś etapie Twojej drogi, zaryzykować i przekuć tę wiedzę w praktykę, aby żyć jak najdłużej – w Twoim najlepszym stylu.

Literatura

Ardell DB. The history and future of wellness. Health Values. 1985 Nov-Dec; 9(6):37-56. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10274768/

Buettner D. Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. Galaktyka. Łódź 2014.

Buettner D, Skemp S. Blue Zones: Lessons From the World’s Longest Lived. Am J Lifestyle Med. 2016 Jul 7;10(5):318-321. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6125071/

Dweck CS.  Mindset: The new psychology of success. Random House 2006.

Csikszentmihalyi M. Flow. New York: Harper & Row 1990.

Deci ED, Ryan RM. Handbook of self-determination research. University of Rochester Press. New York 2002.

Dunn HL. High-Level Wellness. VA: RW Beatty Ltd.  Arlington 1961.

Gregory R. Self-care reform: How to discover your own path to good health. SC: CreateSpace Independent Publishing Platform. Charleston 2013.

IsHak W. (Ed.). The Handbook of Wellness Medicine. Cambridge University Press. Cambridge 2020.

Ohme R. Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu. Bukowy Las 2017.

Ryan RM, Deci EL. On happiness and human potentials: a review of research on hedonic and eudaimonic well-being. Annu Rev Psychol. 2001; 52:141-166. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11148302/

Sapolsky RM.  Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu. Wydawnictwo naukowe PWN. Warszawa 2010, cyt. s. 246.

Smith BJ, Tang KC, Nutbeam D. WHO Health Promotion Glossary: new terms. Health Promot Int. 2006 Dec; 21(4):340-5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16963461/

Travis JW, Ryan RS. Wellness Workbook: How to Achieve Enduring Health and Vitality. Random House LLC. New York 2004.

Moore M. Coaching Psychology Manual. Wolters Kluwer Health, Inc. 2015.

Prochaska JO, Norcross JC, DiClemente CC. Changing for good: A revolutionary six-stage program for overcoming bad habits and moving your life positively forward. New York: Harper Collins 1995.

Przybylko G, Morton DP, Morton JK, Renfrew ME, Hinze J. An interdisciplinary mental wellbeing intervention for increasing flourishing: two experimental studies. J. Posit. Psychol. 2021. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17439760.2021.1897868

Rippe JM. Lifestyle Medicine, 3rd Edition.  CRC Press 2019.

Kelly J, Shull J. Fundations of Lifestyle Medicine: The Lifestyle Medicne Board Reviev Manual. 2nd edition. American College of Lifestyle Medicine 2019.

Myers JE, Sweeney T, Witmer JM. The Wheel of Wellness Counseling for Wellness: A Holistic Model for Treatment Planning. J. Couns. Dev. 2000; 78: 251-266. https://doi.org/10.1002/j.1556-6676.2000.tb01906.x