Poranny eliksir mocy – woda z miodem, cytryną i imbirem

Każdy ma swoje poranne rytuały i sposoby na pobudzenie organizmu do działania. Począwszy od szklanki ciepłej wody lub małej czarnej po skomplikowane mikstury. W moim domu, od kiedy pamiętam, dla całej rodziny przygotowywano wieczorem wodę z miodem. Rano każdy dolewał sobie ciepłej wody i wyciskał połowę cytryny. Gdy kilka lat temu poznałam prozdrowotne właściwości imbiru zaczęłam go również dodawać. Niby takie proste, niby każdy o tym przepisie słyszał lub go zna, ale ze stosowaniem różnie bywa. Dlatego też warto o nim przypomnieć. Zwłaszcza teraz, gdy za oknem plucha. Kończy się zima, wszystko ma zacząć rozkwitać, my również, a tym czasem wiele osób walczy z chorobą. Jestem zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto wspomagać się „naturalnymi farmaceutykami”, a ten napój zwiększa odporność oraz przeciwdziała przeziębieniu i grypie. W dodatku na wiosnę należy zrobić sobie detoks. Woda z miodem i cytryną zalecana jest często przez dietetyków przed kuracją oczyszczająca oraz w jej trakcie. Zarówno miód, cytryna jak i imbir to produkty wzmacniające działanie wątroby. Pomagają również w oczyszczaniu nerek. Eliksir pomoże Ci również, jeśli chcesz po zimie zrzucić „zapasy” i zadbać o wygląd skóry 😉 Pobudza i poprawia trawienie, przyspiesza spalanie tłuszczu oraz pomaga walczyć z cellulitem. Jeśli zdarzają Ci się problemy z układem trawiennym pomoże Ci na mdłości, niestrawności i wzdęcia. Wspomaga również doskonale ciało osób aktywnych, gdyż działa rozkurczowo, likwiduje bóle stawów i mięśni. Po za tym świetnie działa na libido, przez co od wieków w Azji uważany jest za afrodyzjak.

Dla mnie, gdy rano wstaję z łóżka, najważniejsze jest, że ma działanie nawilżające i alkalizujące. Świetnie pobudza i uaktywnia organizm do działania. Co ważne dodaje energii, zwiększa koncentrację i wydajność umysłową.

 

Składniki na jedną porcję

 • łyżeczka miodu
 • pół cytryny
 • 3 centymetry imbiru
 • szklanka przefiltrowanej wody

 

Sposób przygotowania

Wieczorem do połowy szklanki letniej wody dodaj łyżeczkę miodu i świeżo starty imbir lub sok wyciśnięty z kawałka utartego korzenia imbiru. Rano dolej pół szklanki ciepłej wody oraz  świeżo wyciśnięty sok z cytryny.

 

Moje wskazówki

Piję go przez cały roku. Niektórzy przyjmują jego letnią oraz zimową wersję. Przepis na zimową podałam i zalecam stosować przynajmniej od listopada do końca marca. Natomiast letnia jest po prostu bez imbiru.

Ten napój jest również świetnym, uniwersalnym izotonikiem. Wystarczy, że dodasz szczyptę soli himalajskiej, wlejesz do bidonu i gotowe. Nawodni Cię oraz uzupełni tracone podczas treningu minerały. Dodatkowo przeciwdziała stanom zapalnym, które mogą powstawać podczas intensywnego treningu.

Kiedy eliksir przygotowuję tylko dla siebie ścieram imbir bezpośrednio do kubka. Nie przeszkadzają mi w napoju elementy imbiru. Aby napój był klarowny możesz wycisnąć sok ze startego imbiru przez gazę, a resztę wyrzucić lub użyć do gotowania. Możesz również przygotowywać go w osobnym naczyniu i przelewać rano przez siteczko do wody z miodem.

Gdy napój przygotowuję dla większej ilości osób, ścieram imbir do małego dzbanuszka, a następnie zalewam go letnią wodą.

Nie zawsze mam odpowiednie warunki do przygotowania idealnego eliksiru L W czasie podróży i wypadów, gdy śpię w hotelu czy schronisku, imbir kroję w cieniutkie plasterki.

Pamiętaj, aby kupować miód dobrej jakości. Ja kupuję go w małej, rodzinnej pasiece.

Żeby wydobyć jak najwięcej soku z cytryny turlaj ją przed przekrojeniem po stole.

Na zdrowie 🙂

Magda Gornisiewicz

1 komentarz

 1. Odpowiedz

  Iwona

  Styczeń 10, 2019

  Świetny i bardzo przydatny wpis!

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ RÓWNIEŻ