wellness, slow life, relaks, joga

Moja strefa relaksu

Ruch i gotowanie to moje codzienne przyjemności, które pomagają mi radzić sobie ze stresem. Są ważnymi elementami mojej strefy relaksu, którą dopełniam leniuchowaniem. Kiedyś pozwolenie sobie na „wylogowanie się” 

i bycie – tu i teraz było dla mnie niewyobrażalnym luksusem, czymś zbędnym. Leżenie na trawie i patrzenie w niebo, w gwiazdy, podziwianie pięknych widoków, a nawet pełna koncentracja na lekturze dla przyjemności – wydawały mi się osiągalne tylko podczas urlopu. Teraz już umiem cieszyć się codzienną chwilą. Nauczyłam się również, że żadna forma relaksu mi nie pomoże, jeśli się nie wyśpię. Zarywanie kolejnych nocy dla ważnego projektu, który był do przygotowania na wczoraj, nie ma sensu. Nie da się uchronić przed stresującymi sytuacjami. Ze stresem po prostu trzeba nauczyć się sobie radzić. Szkoda, że ta umiejętność nie jest sprawdzana podczas egzaminu dojrzałości, bo jest jedną z najbardziej przydatnych w życiu.

 

relaks, joga, wellness, slow life


Kilka moich sprawdzonych sposobów dających wytchnienie,
a zarazem dodających energii:

  1. Wysypiam się. Sen to najlepsza terapia regenerująca dla naszego organizmu. Staram się w tygodniu kłaść do łóżka ok. 22 – podobno jedna godzina snu przed północą liczy się podwójnie. Nie wiem czy to prawda, wiem natomiast, że organizm najlepiej się regeneruje pomiędzy 22, a 7 –myślę więc, że warto. W moim przypadku to się sprawdza.
  2. Praktykuję jogę, gdyż jest wspaniałym systemem ćwiczeń. Pozwala mi nie tylko na pracę nad moim ciałem, ale również nad zachowaniem wewnętrznej harmonii.
  3. Wykonuję ćwiczenia oddechowe. Nie zdawałam sobie kiedyś sprawy z tego jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma świadome, głębokie oddychanie. To niesamowite, że wystarczy położyć się lub usiąść w wygodnej pozycji i wykonując tak prostą czynność jak np. oddychanie przeponowe, możemy w kilka minut uwolnić emocje i uspokoić się. Niektóre ćwiczenia pozwalają nie tylko na wyciszenie, ale dają również ożywczy zastrzyk energii. Lubię rozpocząć dzień od praktyki jogi, którą wieńczę pobudzającym oddechem namaste.
  4. Ćwiczenia oddechowe to dla mnie także świetny trening uważności. Jednym z prostszych ćwiczeń, które możesz wykonywać codziennie, w zasadzie wszędzie, jest zatrzymanie się na chwilę. Przyjrzyj się otoczeniu, idealnie, jeśli możesz obserwować naturę. Ja uwielbiam wpatrywać się w piękne krajobrazy, bez względu na to ile razy już je widziałam, zawsze znajdę nowy szczegół i powód do zachwytu.
  5. Pozwalam sobie na leniuchowanie. Delektowanie się nicnierobieniem jest naprawdę cudowne.
  6. Staram się znajdować dla swojego ciała czas, bo tak jak umysł wymaga atencji. Nasza skóra uwielbia być dotykana i masowana, więc nie odmawiam jej tego. Świetną formą relaksu są masaże. Przynajmniej dwa razy w miesiącu korzystam z różnych form masażu. Ich rodzaj zależy od tego w jakiej jestem kondycji fizycznej i psychicznej. W kwestii doboru w pełni ufam mojemu fizjoterapeucie.
  7. Z kolei jeśli chodzi o pielęgnację stawiam na naturalne zabiegi, które można samemu przygotować w domu i rozpieszczać swoje ciało w zaciszu własnej łazienki. Aromatyczne kąpiele, peelingi i maseczki to również świetna forma aromaterapii.
wellness, slow life, relaks, joga


Moje wskazówki

Każdy z nas relaksuje się na swój sposób. Niektórym odprężenie przynosi oglądanie ulubionego serialu czy rozwiązywanie krzyżówek, innym długa, aromatyczna kąpiel. Wszelkie sposoby są dobre, jeśli tylko rzeczywiście uspakajają nasz umysł i pozwalają na wyciszenie emocji.

Ważne, aby pozwolić sobie na nicnierobienie przynajmniej 5-20 minut dziennie. Zapewniam, że przyniesie to same korzyści. Umysł potrzebuje odpoczynku i odświeżenia, by ponownie się skupić.

Warto spróbować różnych form odprężenia. Ja staram się rozbudowywać moją osobistą sferę komfortu, ponieważ im więcej w niej przebywam tym lepiej się czuję. Mam lepsze relacje ze sobą i z innymi, wzmożoną uważność wobec siebie i otoczenia. Co równie ważne, jestem bardziej kreatywna i zorganizowana, a dzięki temu moja praca jest bardziej efektywna. To wszystko prowadzi do najważniejszego – pozwala na pełniejsze cieszenie się życiem.

Podobał Ci się mój wpis? Podziel się nim!